Quantcast


Last updated: June 01. 2013 10:41AM - 197 Views
Juanita Gordy



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

These are the winners for the Stokes County Fair Department A – Baking:


Best of Show, Adult, Pound and Layer Cake — Shirley Gordon


Banana Bread — Jennifer Furr, Jennifer Flippin, Sandra Beasley


Biscuits, Baking Powder (five on plate) — Sandra Beasley


Corn Bread — Susan Moser, Harvey Moser, Sandra Beasley


Corn Muffins (five on a plate) — Susan Moser, Harvey Moser, Rick Fletcher


Mexican Corn Bread — Harvey Moser, Pumpkin Bread, Jennifer Furr


Yeast Rolls (four on a plate) — Hannah Beasley, Sandra Beasley


Yeast Loaf — Andrea Sprinkle, Sandra Beasley


Sour Dough Loaf — Linda Lane


Other Bread, Quick Bread, (one entry per exhibitor) — Sandra Beasley, Jennifer Furr, Carolyn Kiger


Other Bread (one entry per exhibitor) — Michela Calloway, Sandra Beasley, Hannah Beasley


Other Yeast items — Harold Holden, Jennifer Flippin, Sandra Beasley


Applesauce Pound Cake — Terry Jane Williams, Linda Hearn


Black Walnut Cake — Rex Baker, Carolyn Byrley


Chocolate Pound Cake, Iced — Dinah Reece, Peggy Slate, Shirley Gordon


Chocolate Pound Cake, Plain — Pat Bullins, Carolyn Byrley, Linda Hearn


Five Flavor Pound Cake — Shirley Gordon, Dawn Hughes


Lemon Pound Cake — Dawn Hughes


Plain Pound Cake — Susan Moser


Plain Pound Cake, Iced — Randy Wall


Raw Apple Pound Cake — Susan Kiger, Joyce Wall, Dawn Hughes


Sour Cream Pound Cake — Ailene Cain


Other Pound Cake — Shirley Gordon, Susan Moser, Dinah Reece


Carrot — Joyce Wall


Chocolate — Shirley Gordon, Andrea Lynch


Coconut (packaged coconut) — Shirley Gordon


German Chocolate — Susan Kiger, Shirley Gordon


Red Velvet — Shirley Gordon


Yellow Layers — Ernie Bullins, Pat Bullins


Other Layer Cake — Judy Kinney, Becky Wall


Bar Cookies — Susan Kiger, Hannah Beasley, Sandra Beasley


Brownies — Sandra Beasley, Carolyn Kiger


Chocolate Chip — Sandra Beasley, Judy Kinney, Andrea Lynch


Oatmeal Cookies — Hannah Beasley, Judy Kinney, Sandra Beasley


Peanut Butter Cookies — Hannah Beasley, Sandra Beasley, Dawn Hughes


Sugar Cookies — Sandra Beasley, Joyce Wall


Other Cookies — Hannah Beasley, Ruth Watts, Susan Moser


Best Collection of Cookies (three or more kinds) — Hannah Beasley, Sandra Beasley


Fudge (Peanut Butter) — Hannah Beasley


Mints, molded — Susan Moser, Susan Kiger


Other Candy — Hannah Beasley


Best Collection (three or more kinds) — Ellen Monahan


These are the winners for the Stokes County Fair Department B – Canning:


Best of Show, Canning — Carol Williams


Asparagus — Susan Moser


Beans, String (broken) — Joyce Wall, Mike Smith, Katie Gilbert


Beans, Lima — Susan Moser


Beans, October — Susan Moser


Beets — Lydia Blume


Butterpeas — Susan Moser


Carrots — Susan Moser, Sandra Beasley, Emily Booze


Corn (cut) — Susan Moser, Katie Gilbert


Greens — Susan Moser


Peas, Crowder — Sandra Beasley


Peas, English — Susan Moser


Pimentos — Susan Moser


Pinto Beans — Susan Moser


Rhubarb — Susan Moser


Sweet Potatoes — Sandra Beasley, Katie Gilbert


Tomatoes, Red (whole or quartered) — Carolyn Powell, Susan Moser, Sandy Smith


Tomatoes, Yellow (whole or quartered) — Harvey Moser, Brenda Byrd, Susan Moser


Apple Juice — Susan Moser


Blackberry Juice — Susan Moser, Sandy Smith


Grape Juice — Susan Moser, Sandy Smith


Plum Juice — Susan Moser


Tomato Juice — Susan Moser, Katie Gilbert, Joyce Wall


Tomato Juice, Spiced — Susan Moser, Harvey Moser


Apples — Sandy Smith, Doris Lawson


Applesauce — Susan Moser, Allyson Fagge, Sandra Beasley


Blackberries — Susan Moser


Blueberries — Susan Moser


Cherries, pitted — Emily Booze


Cherries, whole — Katie Gilbert


Peaches, halves — Bill Moore, Emily Booze


Pears — Susan Moser


Other Fruit — Susan Moser


Beans (picked green beans or dilly beans) — DeNeane Kidd


Beets, picked — Ailene Cain, Katie Gilbert


Beets, picked — Susan Kiger


Bread and Butter pickles — Ailene Cain, Carolyn Powell, Laurie Dunkelberger


Cucumber, grape pickles — Susan Kiger, Brenda Byrd


Cucumber, sour pickles — DeNeane Kidd, Emily Booze


Cucumber, sour (Dill) — Sandy Smith, Lynn Shouse


Cucumber, sweet pickles — DeNeane Kidd


Cucumber, sweet (Dill) — Sandy Smith, Sandra Beasley, Ailene Cain


Icicle, Cucumber — DeNeane Kidd


Mustard Pickles — Lynn Shouse


Okra, pickled — Paula Hall, DeNeane Kidd, Carol Williams


Peaches, pickled — DeNeane Kidd


Pepper, hot, pickled — Lynn Shouse, Phyllis Ring, Susan Kiger


Pepper, sweet, pickled — Susan Moser


Pepper, stuffed — Carol Williams, Lynn Shouse


Squash, yellow or green, pickled — Susan Moser, Brenda Byrd


Tomatoes, green, pickled — DeNeane Kidd


Other Pickles — Susan Moser, Brenda Byrd, Lynn Shouse


Chow Chow Relish — Ailene Cain, Ruby Simmons


Pepper Relish — Susan Moser, Lynn Shouse, DeNeane Kidd


Salsa — Mike Smith, Lynn Shouse, Paula Hall


Spaghetti Sauce (without meat) — Debra Thacker, Brenda Byrd, Sandy Smith


Tomato Ketchup — Sandy Smith


Tomato Relish — Kevin Hicks


Other Relish — Carolyn Powel, Susan Moser, Debra Tacker


Apple Butter — Allyson Fagge, Carolyn Powell


Blackberry Jam — Katie Gilbert, DeNeane Kidd, Wanda Cruise


Blueberry Jam — Allyson Fagge, DeNeane Kidd, Susan Moser


Grape Jam — Katie Gilbert


Peach Jam — Katie Gilbert, Susan Moser, Sandra Beasley


Raspberry Jam — DeNeane Kidd


Strawberry Jam — DeNeane Kidd, Laurie Dunkelberger, Katie Gilbert


Other Butter, Jam or Marmalade — Sandra Beasley, Susan Moser, DeNeane Kidd


Cherry Preserves — Phyllis Ring


Fig Preserves — Katie Gilbert, Mike Smith


Peach Preserves — Katie Gilbert, Allyson Fagge, Carolyn Powell


Strawberry Preserves — Katie Gilbert, Wanda Cruise


Watermelon Rind Preserves — DeNeane Kidd


Zucchini Preserves — DeNeane Kidd


Other Preserves — DeNeane Kidd, Allyson Fagge


Apply Jelly — Sandra Beasley, DeNeane Kidd


Blackberry Jelly — Katie Gilbert, Sandy Smith


Crab Apple — Teresa Gordon


Grape Jelly — Sandra Beasley, Katie Gilbert, Mike Smith


Plum Jelly — Roger Hester


Other Jelly — DeNeane Kidd


Dried Apples — Susan Moser, Harvey Moser


Dried Bananas — Susan Moser, Harvey Moser


Dried Blueberries — Susan Moser, Harvey Moser


Dried Figs — Harvey Moser, Susan Moser, Mike Smith


Dried Peaches — Harvey Moser, Susan Moser


Other Dried Fruit — Mike Smith


Other Dried Fruit — Harvey Moser, Susan Moser


Dried Peppers — Allyson Fagge, Mike Smith, Susan Moser


Dried Tomatoes — Harvey Moser, Susan Moser, Mike Smith


Other Dried Vegetable — Harvey Moser, Allyson Fagge, Mike Smith


These are the winners for the Stokes County Fair Department C – Home Furnishings:


Best of Show, pictures and pillows — Anglea DiJohn


Best of Show, all other categories — Vanessa Robertson


Baby Bedspread (embroidered) — Barbara Neal


Crocheted Bedspread — Coseytta McClamrock


Baby Afghan, Crocheted — Betty Smith, Ailene Cain, Barbara Hartman


Crocheted Afghans — Tammy Eaton, Ailene Cain, Ruth Watts


Knitted Afghans — Lisa Edwards


Appliqued, Hand Quilted Quilts — Linda Thornton, Andrea Sprinkle


Baby Bed Quilts, Hand quilted — Ruth Watts, Annabel Kiser, Linda Thornton


Baby Bed Quilt, other — Becky Wall, Mildred Taylor


Cotton, Pieced, Hand Quilted-Quilts — Annabel Kiser, Linda Thornton


Embroidered Quilts — Linda Thornton, Ruth Watts


Machine Worked Quilts — Vanessa Robertson, Mildred Taylor


Made by Group or Club, Machine Quilted — Union Tabernacle Church Womens Circle


Made by Group or Club, Hand Quilted — Walnut Ridge Assisted Living


Printed Fabric, Hand Quilted Quilts — Barbara Neal


Tacked Quilts — Linda Thornton, Tonya Robertson, Mildred Taylor


Other Quilted Item — Annabel Kiser, Vanessa Robertson


Crewel Embroidered (single) pictures — Coseytta McClamrock


Counted cross stitch, single fabric weave 8”-14” pictures — Anglea DiJohn, Coseytta McClamrock


Embroidered (Single) pictures — Annabel Kiser, Tammy Willard


Pressed flowers, Framed pictures — Betty Barnes, Tammy Willard, Vickie Robertson


Wall Hanging — Sarah Stephens, Annabel Kiser


Candlewicking Pillows — Gloria Smith


Chicken Scratch Pillows — Coseytta McClamrock


Counted Cross-stitch Pillows — Annabel Kiser


Pieced (Cotton blends or polyester) Pillows — Mildred Taylor


Quilted, Lap Pillows — Annabel Kiser


Other Pillows — Coseytta McClamrock


Bear-Stuffed — Coseytta McClamrock, DeNeane Kidd, Miranda Owens


Rabbit-Stuffed — Coseytta McClamrock


Other Animal, Stuffed — Tammy Willard


Doll, Stuffed — Dot Moore


Doll, Crocheted — Jean Cain


Other Stuffed Article — Jean Cain


Small Item (not to exceed 12”x12”) — Miranda Owens, Tammy Willard


Small Holiday Decoration (12” or smaller) — Jessica Shouse


Large Holiday Decoration (13” and larger) — Gloria Smith, Coseytta McClamrock


Lamp Shade — Maegan Boaz, Tammy Willard


These are the winners for the Stokes County Fair Department D – Sewing:


Best of Show, Clothing — Gloria Smith


Best of Show, Other items under sewing — Ruth Watts


Apron, fancy, clothing — Gloria Smith, DeNeane Kidd


Apron, pratical, clothing — Sandra Beasley, Gloria Smith, DeNeane Kidd


Blouse, clothing — Hannah Beasley


Costumes, clothing — Hannah Beasley, Susan Byers


Dress, child’s dressy, clothing — Janice Minor


Dress, adult’s casual, clothing — Susan Byers, Sandra Beasley, Hannah Beasley


Gown and Pajamas, clothing — Sandra Beasley, Annabel Kiser


Jacket, child’s, clothing — Gloria Smith


Jumper, adult, clothing — Mildred Taylor


Robe, adult’s, clothing — Gloria Smith


Skirt, adult’s any material, clothing — Gloria Smith


Any Serged Garment — Coseytta McClamrock, DeNeane Kidd


Other sewed item — Gloria Smith, Annabel Kiser, Susan Byers


Huck work (towel or scarf), embroidery — Gloria Smith


Scarf, plain or crewel (table scarf), embroidery — Coseytta McClamrock


Sweat Shirt (cross stitch), embroidery — Laurie Dunkelberger


Other Embrodery (includes mixed embroidery) — Gloria Smith


Baby Set, crocheting — Connie Miller, Shelia Castillo


Baby Shawl, crocheting — Connie Miller, Tammy Eaton


Bedroom Slippers/Booties, crocheting — Sheila Castillo


Cape/Shawl or Pancho, Crocheting — Tammy Eaton


Doll, dressed, Crocheting — Carolyn McHone


Scarf, dresser, Crocheting — Janelle Wilkins, Teresa Wilkins


Scarf, neck, Crocheting — Kay White, Carolyn McHone, Coseytta McClamrock


Scarf, other, Crocheting — Teresa Wilkins, Connie Miller


Sweater, child’s, Crocheting — Lucille Lanier


Table Runner, Crocheting — Connie Miller


Toboggan, Crocheting — Carolyn McHone


Other Crocheting — Kay White, Janelle Wilkins, Teresa Wilkins


Other Baby Items, Crocheting — Jacklyn Ballard, Janelle Wilkins, Teresa Wilkins


Shawl, Knitting — Teresa Wilkins, Janelle Wilkins


Other Knitting — Janelle Wilkins


Jacklyn Ballard — Teresa Wilkins


Complete tatted article — Ruth Watts, Gloria Smith


Crocheted, Bags — Connie Miller


These are the winners for the Stokes County Fair Department E – Fine Arts:


Best of Show Group A — Valinda Teague


Best of Show Group B — Katie Brown


Special Award, 9th, 10th, 11th, and 12th graders — Elijah Evans


Special Award, 6th, 7th, and 8th graders — Nick LeBlanc


Special Award, 3rd, 4th and 5th graders — Kelby Shouse


Special Award, 2nd Graders and Under — Sophie Jennings


Special Award, Group or Class — London Elementary, Mrs. Flynt


Photography, Traditional, digital, color, black and white print, prof — Patrick Golding, Patrick Golding, Patrick Golding


Portriats, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., prof — Valinda Teague, Valinda Teague


Landscapes, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., prof — Valinda Teague, Bruce Burgess, Majorie Weichal


Still life, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., prof — Valinda Teague


Other, collage, printing, sculpture, computer art, etc., prof — Hannah Beasley


Photography, Traditional, digital color, black and white print, non prof — Stephanie Hunter, Jeff Loveday, Jadee Smith


Portraits, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., non prof — Tammy Stewart, Tammy Stewart, Katielee Langan


Landscapes, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., non prof — Chad Tucker, Chad Tucker, Leola Barr


Still Life, Oils, pastels, watercolor, acrylic, pen and ink, mixed media, etc., non prof — Amy Hutchens, Tammy Willard, Tori Loveday


Other, collage, printing sculpture, computer art, etc., non prof — Katie Brown, Katielee Langan


Drawing, Pens, pencils, pastels, etc., Group C — Sarah Booze, Elijah Evans, Elijah Evans


Mixed Meda, Group C — Elijah Evans, Elijah Evans, Elijah Evans


Other, Sculpture, collage, computer art, photography, printing, Group C — Holly Young, Holly Young, Holly Young


Drawing, Pens, pencils, pastels, etc., Group D — Maria George, Taylor Smith, Anna Sapp


Paintings, Oils, acrylics, watercolor, tempera, etc., Group D — Nick LeBlanc, Katie Wiles, Nick LeBlanc


Mixed Meda, Group D — Nick LeBlanc, Davis Wood, Anna Sapp


Other, Sculpture, collage, computer art, photography, printing, Group D — Nick LeBlanc


Drawing, Pens, pencils, pastels, etc., Group E — Kelby Shouse, Jackson Stover, Daygan Shouse


Paintings, Oils, acrylics, watercolor, tempera, etc., Group E — Anika Burgess, Jay Kleinfield


Mixed Meda, Group E — Alyssa Hucks, Nate Sapp, Russell Sapp


Other, Sculpture, collage, computer art, photography, printing, Group E — Nathan Lowerre


Drawing, Pens, pencils, pastels, etc., Group F — Abby Edwards, Tanner Flippin, Quinn Cullen


Paintings, Oils, acrylics, watercolor, tempera, etc., Group F — Abby Edwards, Chase Black, Mackenzie Hauser


Mixed Meda, Group F — Nate Bowman, Abby Edwards


Other, Sculpture, collage, computer art, photography, printing, Group F — Sophie Jennings, Sophie Jennings, Sophie Jennings


Special Needs Children/Youth, use one or more media — Brittany Hillgen, West Stokes High School; Avery Wilson, West Stokes High School; London Elementary School, Mrs. Martin


2nd grad and under, collage — London Elementary, Mrs. Flynt; Poplar Springs Elementary


These are the winners for the Stokes County Fair Department F – Adult Crafts:


Best of Show, Adult Crafts, Group A — Phil Tuttle


Best of Show, Adult Crafts, Group B — Larry Weldon


Basket, egg, Crafts Group A — Becky Wall


Basket, round reed, Crafts Group A — Ruth Watts, Kelly Hauser


Basket, other, Crafts Group A — Coseytta McClamrock


Ceramic, hand painted, Crafts Group A — Tammy Willard, Shirley Madison


Ceramic, molds set (glazed), Crafts Group A — Shirley Madison


Decorative hand-painted item on fabric, Crafts Group — Shirley Willard, Tammy Willard


Decorative hand-painted item on glass, Crafts Group A — Shirley Willard, Tammy Willard


Decorative hand-painted item on metal, Crafts Group A — Tammy Willard, Shirley Willard


Decorative hand-painted item on wood box, Crafts Group A — Shirley Madison, Tammy Willard, Kay White


Decorative hand-painted item on wood plaque, Crafts Group A — Katie Brown, Tammy Willard, Shirley Willard


Decorative hand-painted item on wood-other, Crafts Group A — Tammy Willard, Shirley Willard


Decorative hand-painted item on other material, Crafts Group A — Katielee Langan, Kay White, Tammy Willard


Flag, Decorative — Tammy Willard


Gourds, hand painted — Rick Fletcher, Kay White, Ernestine Leonard


Gourds, other — Ernestine Leonard, Cosyetta McClamrock


Holiday Item, small 12” and smaller, Crafts Group A — James Shaw, Tammy Willard, Jessica Shouse


Holiday item, large 13” – 30”, Crafts Group A — James Shaw, Shirley Madison, Tammy Willard


Jewelry, beaded, Crafts Group A — Victoria Staebein, Coseytta McClamrock, Christine Stevens


Jewelry, other, Crafts Group A — Jackie Goforth, Jessica Shouse, Shirley Madison


Metal Craft, Crafts Group A — Tammy Willard


Nature Craft, Crafts Group A — Tammy Willard, Kay White, Jessica Shouse


Paper Craft, small 12” and smaller, Crafts Group A — James Grubbs, Tammy Willard, Shirley Willard


Paper Craft, large, 13” and larger, Crafts Group A — Tammy Willard


Plastic Canvas, small 12” and smaller, Crafts Group A — Gloria Smith


Plastic Canvas, large 13”–30” — Gloria Smith


Pottery, thrown, Crafts Group A — Ernestine Leonard


Pottery, Hand Built, Adult — Andrea Sprinkle, Ernestine Leonard


Woodburning, Crafts Group A — Kay White


Woodcarving (entirely by hand) small, 12” and smaller, Crafts Group A — Kent Crouch


Woodcraft, small item 12” and smaller, Crafts Group A — Lori Black


Woodcraft, large item 13”–30”, Crafts Group A — Phil Tuttle, Jeff Loveday, Richard Powell


Wreath (decorative), Crafts Group A — Sandra Beasley, Kay White, Tammy Willard


Other craft, small item, 12” and smaller, Crafts Group A — Phil Tuttle, Tammy Willard, Coseytta McClamrock


Other craft, larger item 13”-30”, Crafts Group A — Katie Brown, Jan Bowman, Maegan Boaz


Basket, Egg, Group B — Carolyn Tilley


Basket, Flat Bottom, Crafts Group B — Jerry Messick, Carolyn Tilley


Basket, Miniature (3”x3”) or less, Crafts Group B — Carolyn Tilley


Basket, Round, Woven Bottom, Crafts Group B — Kate Owens


Basket, other, Crafts Group A — Jerry Messick, Pat Messick


Decorative hand-painted item on fabric, Crafts Group B — Amanda Gordon


Decorative hand-painted item on wood, Crafts Group B — Richard Norman, Amanda Gordon


Decorative hand painted item on other material – Crafts Group B — Richard Norman, Barbara Spainhour


Jewelry, Crafts Group B — Amanda Gordon


Nature (all natural materials) incl. ribbon, Crafts Group B — Betty Barnes


Paper Craft, Crafts Group B — Amanda Gordon


Pottery, hand built, Crafts Group B — Amanda Gordon


Pottery, thrown, Crafts Group B — Connie Miller


Woodcraft, Small, Crafts Group B — Larry Weldon, William Shinault, Jerry Messick


Woodcraft, Large, Crafts Group B — William Shinault, Jerry Messick


Wreath (all natural materials) incl. ribbon, Crafts Group B — Betty Barnes


Other Professional Craft Item, Crafts Group B — Amanda Gordon, Jimmy Speas, Carolyn Tilley


These are the winners for the Stokes County Fair Department F – Youth Crafts:


Best of Show, 8 and under — Clayton Leonard


Best of Show, 9-12 — Kinzie Flippin


Best of Show, 13, High School — Maria Beasley


Beaded Craft, Craft 8 and under — Lilly Grabs, Chase Black


Decorative hand-painted item, Crafts Ages 8 and under — Kelby Shouse, Rachel Caudle, Olivia Goforth


Felt, Crafts Ages 8 and under — Evan Sizemore


Holiday Item, Crafts Ages 8 and under — Chaney Rae Leonard, Nate Bowman, Ezekiel Flippin


Jewelry, Crafts Ages 8 and under — Gracelyn Goforth, Olivia Goforth, Dorothy Nash


Nature Craft (all natural materials) Crafts Ages 8 and under — Clayton Leonard, Anna Barton, Josiah Beasley


Paper Craft, Crafts Ages 8 and under — Nate Bowman, Django Burgess, Cannon Powell


Plaster and Clay Craft, Crafts Ages 8 and under — Abby Edwards, Tanner Flippin, Michael Flippin


Shirt (Decorative hand-painted), Crafts Ages 8 and under — Anna Barton


Stenciling, Crafts Ages 8 and under — Chaney Rae Leonard, Anna Barton


String Art, Crafts Ages 8 and under — Abby Edwards


Tie-Dyed Items, Crafts Ages 8 and under — Django Burgess, Chaney Rae Leonard, Abby Edwards


Weaving, Crafts Ages 8 and under — Clayton Leonard


Woodcraft, Crafts Ages 8 and under — Josiah Beasley, Michael Flippin, Tanner Flippin


Other Craft (ages 6-8) small 12” & smaller — Clayton Leonard, Michael Flippin, Ticey Stump


Other Craft (ages 5 and under) small, 12” and smaller, Crafts Ages 8 and under — Rachel Caudle, Chaney Rae Leonard, Nate Bowman


Other Craft (ages 6-8) large, 13” and larger, Crafts Ages 8 and under — Clayton Leonard, Django Burgess


Other Craft (ages 5 and under) large, 13” and larger, Crafts Ages 8 and under — Chaney Rae Leonard


Beaded Craft, Crafts Ages 9-12 — Steven Fatz


Ceramic Item — Kimberly Boles


Clay, Craft, Crafts Ages 9-12 — Taylor Smith, Ruth Beasley, Timothy White


Decorative hand-painted item on wood, Crafts Ages 9-12 — Steven Fatz, Ruth Beasley


Decorative hand-painted item on other, Crafts Ages 9-12 — Anita Nash, Lorin Sizemore, Kimberly Boles


Felt, Crafts Ages 9-12 — Maddison Wilkins, Faithlyn Wilkins


Holiday Item, Crafts Ages 9-12 — Faithlyn Wilkins, Kimberly Boles, Lynae Bowman


Jewelry, Crafts Ages 9-12 — Daniel Furr, Anika Burgess, Mikayla Penner


Lamp, Crafts Ages 9-12 — Lorin Sizemore


Leather Craft, Crafts Ages 9-12 — Steven Fatz, Daniel Furr


Metal Craft, Crafts Ages 9-12 (no knives) — Ruth Beasley


Natural Craft (all natural materials) Crafts Ages 9-12 — Robert George


Origami, Crafts Ages 9-12 — Timothy White, Daniel Furr


Paper Craft, large 13” and larger, Crafts Ages 9-12 — Anika Burgess


Pottery, Crafts Ages 9-12 — Taylor Smith, Ellese LeBlanc, Anika Burgess


Stenciling, Crafts Ages 9-12 — Levin Sizemore


Tie-Dyed Items, Crafts Ages 9-12 — Anika Burgess, Taylor Smith, Timothy White


Weaving, Crafts Ages 9-12 — Kinzi Flippin


Yarn Craft, Crafts Ages 9-12 — Kimberly Boles


Other Craft, small 12” and smaller, Crafts Ages 9-12 — Lynae Bowman, Sarabeth Tanner, Faithlyn Wilkins


Other Craft, large, larger than 12” — Maddison Wilkins, Kimberly Boles, Faithlyn Wilkins


Basket, Flat Bottom — Rachel White


Basket, Other, Ages 13 through High School — Rebecca White


Beaded Craft, Ages 13 through High School — Walter Fatz


Clay, molded, Ages 13 through High School — Kimberly Buford


Decorative hand-painted item on wood (other), Ages through High School — Lauren Osborne, West Stokes High School; Skyler Coe, West Stokes High School; Avery Wilson, West Stokes High School


Decorative hand-painted item on other material, Ages 13 through High School — Rebecca White


Jewelry (Except macramé), Ages 13 through High School — Rebecca White, Sarah Booze, Michael Parker


Metal Craft, Ages 13 through High School — Jacob Kline


Nature Craft (all natural materials), Ages 13 through High School — Rachel White


Origami, Ages 13 through High School — Elizabeth Byers, Sarah Booze


Pottery, Ages 13 through High School — Charlie Cross, Tanner Gordon, Bailey Taylor


Punched tin or copper item, Ages 13 through High School — Maria Beasley, Elizabeth Byers


Ribbon Craft, Ages 13 through High School — Maria Beasley


String Art, Ages 13 through High School — Maria Beasley


Tie-Dyed Items, Ages 13 through High School — Rebecca White


Weaving, Ages 13 through High School — Maria Beasley, Maya Burgess, Rachel White


Woodcarving (carved entirely by hand) small, Ages 13 through High School — Michael Parker


Other Woodcraft, large 13” and larger, Ages 13 through High School — Bailey Taylor


Yarn Craft, Ages 13 through High School — Rachel White


Other craft, small, 12” and smaller — Maria Beasley, Jacob Kline, Anna Sapp


Other craft, large, 13” and larger — Rachel White, Rebecca White


These are the winners for the Stokes County Fair Department F – Flowers:


Special Award, most outstanding potted plant — Wayne Leonard


Special Award, Artistic Arrangement — Peggy Leonard


Special Award, Most Outstanding Rose Entry — Jimmy Speas


African Violet, double — Mary Ann Spainhour


African Violet, single — Carolyn Mabe, Mary Ann Spainhour


African Violet, miniature — Mary Ann Spainhour


Begonia, Angel Wing — Mary Gwyn, Lillian Speas, Shelia Smith


Begonia, Eye Lash — Earline Merritt


Begonia, Semperflorens, single — Teresa Gordon, Rick Fletcher, Lillian Speas


Begonia, Star — Wayne Leonard, Mary Ann Spainhour, Shelia Smith


Bromeliad — Wayne Leonard


Cactus — Dot Shuford, Linda Thornton, William Neas


Christmas Cactus — Mary Ann Spainhour, Delana Carter, Vickie Robertson


Cherry Plant, large — Doris Lawson, Mildred Taylor


Crown of Thorns — William Neas


Coleus — Randy Throckmorton, Wayne Leonard, Owen Richardson


Coleus, variegated — Margaret Lane, Kay White, Kent Crouch


Dish Garden (Cactus) — Gladys Butner, Dawn Hughes


Dish Garden (Small) — Wayne Leonard, Shirley Willard


Dish Garden (Large) — Mary Ann Spainhour


Fern, Asparagus (Plumosa) — Gladys Butner


Fern, Asparagus (Springeli) — Janice Bowen, Ruby Shelton, Mildred Taylor


Fern, Rabbit’s Foot — Kay White, Bonnie Crouch


Fern, Variety, other than listed above — Gladys Butner, Mary Ann Spainhour, Shirley Willard


Geranium, single — Rick Fletcher


Gizzard plant — Wayne Leonard


Hanging Basket, Bougainvilla — Phyllis Ring


Hanging Basket, Compact Wax Plant — Kay White


Hanging Basket, fern — Kay White


Hanging Basket, flowering — Avolene Badget, Mildred Taylor, Rick Fletcher


Hanging Basket, one variety — Mildred Taylor, Janice Bowen, Lillian Speas


Hanging Basket, Impatients — R.J. Willard


Hanging Basket, Boston Fern — Sharon Barber, Phyllis Ring


Hanging Basket, spider-green — Janice Bowen


Hanging Basket, Wandering Jew — Sheila Smith, Tabatha Smith, Shirley Willard


Hen and Chickens — Wayne Leonard, Doris Lawson, Mildred Taylor


Impatient Plant, Double — Janice Bowen, Sheila Smith


Impatient Plant, Single — Sheila Smith, Sandra Stevens, Mildred Taylor


Impatient Plant, New Guinea — Shelia Smith, Tabatha Smith, Mary Gwyn


Ivy, English — Earline Merritt


Jade — Wayne Leonard


Joseph’s Coat — Lillian Speas


Palm Plant — Peggy Taylor, Lynne Luiszer


Patio Plants, more than one type of plant in container — Vickie Robertson, Ruby Shelton, Mildred Taylor


Peace Lilly — Lisa Edwards, Vickie Robertson, Wayne Leonard


Peppery Plant, large — Wayne Leonard


Pepper Plant, miniature — Julie Schafer, Earline Merritt, Wayne Leonard


Philodendron, arrowhead — Earline Merritt


Philodendron (Small Leaf) — Wayne Leonard


Polka-Dot — Shirley Willard


Prayer Plant — Karen Frazer-Bowen, Earline Merritt


Shamrock — Earline Merritt


Shield, Plant, Purple — Shirley Willard


Snake plant, dwarf — Wayne Leonard, Kay White, Sandra Stevens


Snake plant, large — Rick Fletcher, Doris Lawson


Succulents — Wayne Leonard, Linda Thornton


Most Unusual Potted Plant — Ernestine Leonard, Mary Ann Spainhour, Sandra Stevens


Other Plotted Plant (container under 12”) — Gladys Butner, Ernestine Leonard, Earline Merritt


Ageratum, Perennial — Betty Barnes, Shirley Willard, Tammy Willard


Blackeyed Susans — Shirley Willard


Calendulas — Patsy Jensen


Chrysanthemums — Tammy Willard


Chrysanthemums, Button — Ernestine Leonard


Cockscomb, dwarf — Tammy Willard, Shelia Smith, Mary Gwyn


Cockscomb, large 3 — Rick Fletcher, Rayvon Lawson, Shelia Smith


Cockscomb, largest (one in bottle) — Rick Fletcher


Cosmos — Martha Hartley, Shirley Madison, Rayvon Lawson


Dahlia, largest (one in bottle) — Charlotte Scott


Dahlia, Cactus — Denise Speas, Susan Moser


Dahlia, large varieties — Denise Speas


Dahlia, medium varieties — Jimmy Speas, Denise Speas


Dahlia, mixed — Denise Speas, Susan Moser, Jimmy Speas


Daiss, Gerbera — Carolyn Edwards, Ernestine Leonard


Falsedragon Head — Betty Barnes, Mildred Taylor, Tonya Robertson


Geraniums — Dawn Hughes


Globe Amaranths — Mary Gwyn


Marigolds, dwarf double — Ernestine Leonard, Tammy Willard, Kay White


Marigolds, dwarf semi-double — Tony Robertson


Marigolds, dwarf semi-double — Mary Gwyn, Mildred Taylor


Marigolds, dwarf, single — Kay White


Petunias, single — Shirley Madison


Ticey Stump — Katy Blume


Princess Feather (Plumosa) — Susan Moser, Mary Gwyn, Tammy Willard


Roses — Jimmy Speas, Mary Gwyn, Tammy Willard


Sage (Blue) — Tammy Willard, Shirley Willard, Bonnie Crouch


Sage (White) — Ernestine Leonard


Sage (Yellow) — Bonnie Crouch


Seedum, Autumn Joy — Earline Merritt, Tonya Robertson, Angie Cullen


Sunflowers — Laurie Dunkelberger


Vinca — Peggy Slate, Tammy Willard, Dawn Hughes


Zinnias, dwarf — Denise Speas, Julie Schafer, Betty Barnes


Zinnias, large varieties — Denise Speas, Julie Schafer, Wilma Hooker


Zinnias, medium — Carolyn Edwards, Ernestine Leonard, Wilma Hooker


Mixed arrangement (four or more kinds) — Laurie Dunkelberger, Tammy Willard, Betty Barned


Other vases of cut flowers — Janice Bowen, Betty Barnes, Rayvon Lawson


Unusual Cut Flowers — Dot Shuford, Carol Anderson, Mary Gwyn


At least six different flowers in container — Ernestine Leonard, Sandra Beasley


Collection of wild dried materials — Betty Barnes, Maria George, Shirley Willard


Any Orange Hybrid Tea — Denise Speas, Steve Lawson, Jimmy Speas


Any Pink Hybrid Tea — Steve Lawson, Amos Fritts, Brenda Richardson


Any Red Hybrid Tea — James Richardson, Jimmy Spea, Brenda Richardson


Any White Hybrid Tea — Amos Fritts, Steve Lawson, James Richardson


Any Yellow Hybrid Tea — James Richardson, Jimmy Speas, Steve Lawson


Any Multi-Color Hybrid Tea — Steve Lawson, Jimmy Speas, Virginia Southern


Any Other Hybrid Tea — Jimmy Speas, Steve Lawson


Any Orange Miniature — James Richardson, Brenda Richardson


Any Pink Miniature — Brenda Richardson, James Richardson


Any Red Miniature — James Richardson, Brenda Richardson


Any Yellow Miniature — Denise Speas


Any Multi-Color Miniature — Shelby Spaugh, Jenny Hickman


Any Other Color Miniature — James Richardson, Brenda Richardson


Any Orange MiniFlora — Brenda Richardson


Any Pink MiniFlora — Brenda Richardson, James Richardson


Any Red MiniFlora — James Richardson, Brenda Richardson


Any White MiniFlora — James Richardson, Brenda Richardson


Any Yellow MiniFlora — Brenda Richardson, James Richardson


Any Multi-Color MiniFlora — James Richardson, Brenda Richardson, Denise Speas


Any Other MiniFlora — James Richardson, Brenda Richardson


Climber, any color — Linda Hearn, Rayvon Lawson


Floribunda, any color — Denise Speas, Jimmy Speas


Shrub rose, any color — Denise Speas, Rayvon Lawson, Hannah Hedgecock


Miniature, any color — Brenda Richardson, James Richardson, Carolyn Edwards


Floribunda, any color-spray — Denise Speas


Shrub Rose, any color-spray — Jimmy Speas


Arrangements of Dried Materials — Betty Barnes, Peggy Taylor


Weathered Wood and dried material — Peggy Taylor, Betty Barnes


Theme Arrangements: Doorways to a Special Occasion — Peggy Taylor, Betty Barnes


Theme Arrangements: Doorway to Grandmother’s Cupboard — Peggy Taylor, Betty Barnes, Pam Boles


Theme Arrangements: Doorway to Faith — Peggy Taylor


Theme Arrangements: Doorway to the City of King — Betty Barnes


Theme Arrangements: Doorway to Patriotism — Betty Barnes, Peggy Taylor, Vickie Robertson


Youth Theme: For Ages 6 to 12 “Doorway to a Fun Vacation” — Lorin Sizemore, Gracelyn Goforth


These are the winners for the Stokes County Fair Department H – Youth Division Ages 5-12:


Best of Show, age group 5-12 — Sarabeth Tamer


Best of Show, age group 13-High School — Maria Beasley


Best of Show Award (5-12) — Jonathen Landress


Best of Show (13-High School) — Anthony Hiatt


Biscuits (five on plate) — Lydia Beasley, Ruth Beasley


Corn Muffins (five on plate) — Erik Booze


Yeast Loaf (plain or sweet) — Michael Flippin, Ruth Beasley, Erik Booze


Yeast Rolls (five on plate) — Ruth Beasley, Erik Booze


Quick Breads (Loaf) — Michael Flippin, Ruth Beasley, Lydia Beasley


Bar Cookies (five on plate) — Clayton Leonard


Brownies (five on plate) — Ruth Beasley, Erik Booze


Chocolate Chip Cookies (five on plate) — Lydia Bealey


Oatmeal Cookies (five on plate) — Ruth Bealey


Peanut Butter Cookies — Clayton Leonard, Lydia Beasley


Cookies, other kind (five on plate) — Ruth Beasley, Lydia Beasley, Riley Cullen


Best Collection of Cookies, three or more kinds — Ruth Beasley


Chocolate Cake — Ruth Beasley, Erik Booze


Yellow Layers — Lydia Beasley


Other Layer Cake — Jonathen Landress


Cup Cakes, six on plate — Anna Baker


Pound, chocolate — Jonathen Landress, Lizzy Robertson, Erik Booze


Pound (Plain Pound, Iced) — Anna Baker


Other type Pound or Loaf Cake — Jonathen Landress


Fudge, Chocolate — Anna Baker


Fudge, Other — Erik Booze, Lizzy Robertson


Apples, canned foods — Taylor Smith, Erik Booze


Applesauce, canned foods — Lorin Sizemore, Erik Booze


Blackberries, canned foods — Lorin Sizemore


Cherries, canned foods — Erik Booze, Lorin Sizemore


Peaches, canned foods — Erik Booze


Other canned fruit, canned foods — Lydia Beasley, Ruth Beasley, Lorin Sizemore


Apply Jelly, canned foods — Ruth Beasley, Lydia Beasley


Blackberry or Dewberry jelly, canned foods — Taylor Smith


Grape jelly, canned foods — Clayton Leonard, William Kidd


Bread and butter pickles, canned foods — Erik Booze, William Kidd


Cucumber, sour or dill, canned foods — Taylor Smith, Erik Booze


Other pickles, canned foods — Clayton Leonard, William Kidd


Chow Chow, canned foods — Taylor Smith, William Kidd


Tomato ketchup, canned foods — Taylor Smith


Other relish, canned foods — Lorin Sizemore, William Kidd, Taylor Smith


Blackberry jam — William Kidd


Strawberry jam — Clayton Leonard


Other jams or preserves — Clayton Leonard


Beans, string — Erik Booze, Daygan Shouse, Taylor Smith


Carrots — Ruth Beasley, Erik Booze, Lydia Beasley


Corn, cut — Lydia Beasley, Lorin Sizemore, Ruth Beasley


Tomato juice — Clayton Leonard, Taylor Smith


Tomatoes, Red — Clayton Leonard, Taylor Smith, Edward Byers


Other crocheting — Maddison Wilkins, Faithlyn Wilkins


Picture, counted cross-stitch — Ruth Beasley


Cut flowers arranged — Jonathen Landress, Clayton Leonard, Lynae Bowman


Dish garden or Terrarium — Lynae Bowman, Clayton Leonard


Potted plant, flowering — Clayton Leonard


Potted plant, foliage — September Green, Alexis Taylor, Clayton Leonard


Vase of cut flowers — Lynae Bowman, Lorin Sizemore, Alexis Taylor


Other Household Item — Sarabeth Tamer


Small Macrame Item 12” or smaller — Daniel Furr, Mason Wilkins, Maddison Wilkins


Lego — Jonathen Landress, Tanner Flippen, Michael Flippen


Kits — Ross Cardwell, Clayton Leonard, Tanner Flippin


Other models — Clayton Leonard


Apron, Sewing — Lynae Bowman, Taylor Smith


Dress, casual — Lily Knepp, Addy Knepp


Skirt — Ruth Beasley, Lydia Beasley


Other clothing — Lynae Bowman


Animals, stuffed — Taylor Smith


Pillows (other than embroidered or crocheted) — Lynae Bowman, Lydia Beasley, Ruth Beasley


These are the winners for the Stokes County Fair Department H – Youth Ages 13-High School:


Biscuits (five on plate) — Maria Beasley


Corn Muffins — Sarah Booze, Maria Beasley


Yeast Loaf (plain or sweet) — Sarah Booze, Maria Beasley


Yeast Rolls (five on plate) — Sarah Booze, Maria Beasley


Other Breads (yeast) — Maria Beasley


Quick Breads (loaf) — Kimberly Buford, Maria Beasley


Bar Cookies H-B — Maria Beasley


Brownies — Maria Beasley


Chocolate Chip Cookies H-B — Maria Beasley


Oatmeal Cookies H-B — Maria Beasley


Peanut Butter Cookies H-B — Maria Beasley


Sugar Cookies H-B — Maria Beasley


Cookies, other kinds H-B — Bailey Taylor, Maria Beasley


Best collection of cookies, three or more kinds H-B — Maria Beasley


Yellow layers H-B — Maria Beasley, Sarah Booze


Pound, chocolate — Frazier Rights


Other type pound or loaf cake H-B — Anthony Hiatt, Hayley Stewart, Margaret Sizemore


Fudge, chocolate H-B — Sarah Booze, Maria Beasley


Other candy H-B — Sarah Booze, Maria Beasley


Apples H-B — Maria Beasley, Sarah Booze


Applesauce H-B — Maria Beasley, Sarah Booze


Cherries H-B — Audrey Booze, Sarah Booze


Peaches H-B — Audrey Booze, Sarah Booze


Other canned fruit H-B — Maria Beasley


Apple H-B — Maria Beasley, Micaiah Beasley


Bread and butter pickles H-B — Sarah Booze, Audrey Booze


Cucumber, sour or dill — Sarah Booze, Audrey Booze, Micaiah Beasley


Blackberry jam H-B — Elizabeth Byers


Other jams or preserves H-B — Maria Beasley


Beans, string H-B — Audrey Booze, Elizabeth Byers, Sarah Booze


Carrots H-B — Maria Beasley, Audrey Booze, Sarah Booze


Corn, cut H-B — Maria Beasley, Sarah Booze, Audrey Booze


Tomato juice H-B — Sarah Booze


Tomatoes, Red H-B — Sarah Booze, Elizabeth Byers


Other crocheting H-B — Rachel White, Sarah Booze


Picture, counted cross-stitch H-B — Maria Beasley


Other household item — Maria Beasley


Clothing, any garment — Sarah Booze, Maria George


Other knitting H-B — Elizabeth Byers


Lego — Rachel White


Apron — Maria Beasley


Blouse — Maria Beasley


Dress, party — Maria Beasley


Jacket — Maria Beasley


Jumper — Maria Beasley


Shorts, any kind — Maria Beasley


Skirt — Maria Beasley


Slacks — Maria Beasley


Vest — Maria Beasley


Other clothing — Maria Beasley, Elizabeth Byers


Animals — Maria Beasley


Dolls — Maria Beasley


Pillows (other than embroidered or crocheted) — Maria Beasley, Rebecca White


Pillow, quilted — Maria Beasley


Other stuffed — Rebecca White, Maria Beasley


These are the winners for the Stokes County Fair — Horticulture Department:


Most Entries per Exhibitor — Harvey Moser, Tammy Willard, Susan Moser


Herbs, The Wilson Award, Best of Show — Ernestine Leonard, Susan Moser


Corn, Ornamental, Four Ears — Tammy Willard, R.J. Willard


Corn, Popcorn, Ornamental, Four Ears — R.J. Willard, Tammy Willard


Corn, Popcorn, Shucked, Four Ears — Harvey Moser


Corn, Strawberry, Four Ears — Dawn Hughes, Mondell Bryant, R.J. Willard


Gourd, Best Single, Miniature — Harvey Moser, Tammy Willard, Susan Moser


Gourd, Best Single, Small — Harvey Moser, B.K. Hawk, Roger Hester


Gourd, Best Single, Medium — Clayton Leonard, Roger Hester


Gourd, Best, Single, Medium — Tammy Willard


Gourd, Best Single, Large — Roger Hester, Harold Doub, B.K. Hawk


Gourd, Dried, Best Single (Previous Year) — Harvey Moser, Susan Moser, Rick Fletcher


Gourd, Heaviest — Harold Doub, Roger Hester, Tammy Willard


Gourd, Luffa (peeled and dried) — Rick Fletcher, Susan Moser, Kathleen George


Gourd, Longest Handle — Harvey Moser, Susan Moser


Gourds, Matched Pair, Miniature — Harvey Moser, Susan Moser, R.J. Willard


Gourds, Matched Pair, Small — Lynn Shouse, Susan Moser, Harold Doub


Gourds, Matched Pair, Medium — Roger Hester, B.K. Hawk


Gourds, Matched Pair, Medium — Clayton Leonard


Gourds, Matched Pair, Large — B.K. Hawk


Gourd, Most Unusual Shape — Alex Owens, Harvey Moser, Susan Moser


Gourds, Ornamental Display, Five — Roger Hester, Rick Fletcher, Harvey Moser


Pumpkin, Best Single, miniature — Clayton Leonard, Chaney Leonard, Susan Moser


Pumpkin, Best Single, 50 lbs. and under — Roger Hester, Taylor Smith, Nicole Newsome


Pumpkin, Best Single, Over 50 lbs. — Roger Hester, Darrell Newsome


Pumpkin, Elongated — Ira Slate, Leighton Stump, Darrell Newsome


Pumpkin, Heaviest — Gail Newsom, LeAnn Newsom, Darrell Newsome


Pumpkin, Jack-O-Lantern — Roger Hester, Davis Gentry, Jack Gentry


Pumpkin, Matched Pair, Miniature — Roger Hester, Susan Moser, Clayton Leonard


Pumpkin, Matched Pair, Small — Clayton Leonard, Roger Hester, Addison Stump


Pumpkin, Matched Pair, 50 lbs. and under — Roger Hester, Darrell Newsome


Pumpkin, Matched Pair, Over 50 lbs. — Roger Hester


Squash, Acorn, Three — Roger Hester, Harvey Moser, Tammy Willard


Squash, Butternut, Three — Harvey Moser, Norma Gentry, R.J. Willard


Squash, Cushaw, Best Single, Small — Harvey Moser, Jimmy Speas, Susan Moser


Squash, Cushaw, Best Single, Large — Harvey Moser, Jack Gentry


Squash, Cushaw, Best Single, Large — Davis Gentry


Squash, Hubbard, Best Single, Small — Harvey Moser


Squash, Hubbard, Best Single, Large — Roger Hester, Harvey Moser


Squash, Hubbard, Matched Pair, Small — Roger Hester


Squash, Patti Pan, Three — Tammy Willard, Susan Moser, Harvey Moser


Squash, Spaghetti, Three — Roger Hester, Susan Moser, Harvey Moser


Squash, Yellow, Three — Susan Moser, Harvey Moser, RJ Willard


Squash, Any Other Color or Variety, Three — Roger Hester, Harvey Moser, Susan Moser


Field Corn, Any Indian — Roger Hester, Sandy Smith, Taylor Smith


Eggs, Blue Shell — Lily Knepp


Eggs, Brown Shell, Large — Omnie Grabs, Lily Knepp, Tammy Willard


Eggs, Brown Shell, Medium — Sandy Smith, Taylor Smith


Eggs, Green Shell — Lily Knepp, Elizabeth Byers


Apples, Red Delicious — Tammy Willard


Apples, Any Other Named Variety — Davis Gentry, Gail Newsom, Rick Fletcher


Apples, Heaviest — Tammy Willard, Rick Fletcher


Figs, Eight (on tray, furnished) — H. Fred Snipes, Harvey Moser


Grapes, dark, 15 minimum, bunches or loose — Jimmy Speas, Leighton Stump


Grapes, muscadine, light or bronze, one bunch or loose, 15 minimum — Randy Throckmorton, Sandra Beasley, Margaret Lane


Grapes, muscadine, dark, one bunch or loose, 15 minimum — Ron Simmons, RJ Willard


Grapes, muscadine, dark, one bunch or loose, 15 minimum — Tammy Willard


Pears, Four — Lynae Bowman, Nate Bowman


Pears, Keiffer, Four — Harold Doub


Pears, any other, Four — Lynae Bowman, Katie Blume, Nate Bowman


Persimmons, 15 — Mondell Bryant, Dawn Huges, Alex Owens


Persimmons, American, Five — Lorin Sizemore, Evan Sizemore


Persimmons, any other, 15 — Eli Thomas


Nuts, Chestnuts, unhulled, Five — Alex Owens, Harvey Moser, Susan Moser


Nuts, Hazelnuts — Harvey Moser, Lorin Sizemore, Evan Sizemore


Nuts, Hickory Nuts, unhulled, 15 — Harold Doub, Hailey Thomas, Lorin Sizemore


Nuts, Peanuts, unhulled, 15 — Rick Fletcher


Nuts, Walnuts, unhulled, Five — Harold Doub, Tammy Willard, Nate Bowman


Sunflower seeds, hulled, dried, half pint — Rick Fletcher, Tammy Willard


Sunflower, best head — Mitchell Flynt


Sunflower, largest — Mitchell Flynt


Beans, Blue Lake, unhulled, 10 — Harvey Moser, Susan Moser, Tammy Willard


Beans, Half Runners, unhulled, 10 — Susan Moser, Harvey Moser, Addison Stump


Beans, Limas, Baby Limas, unhulled, 10 — Susan Moser, Harvey Moser, Jimmy Speas


Beans, Limas, large, unhulled, 10 — Susan Moser, Harvey Moser, Jimmy Speas


Beans, October, unhulled, 10 — Tammy Willard, R.J. Willard


Beans, October, unhulled, 10 — Jimmy Speas


Beans, tenderettes, unhulled, 10 — Harvey Moser, Susan Moser


Beans, any other green bean, unhulled, 10 — Ticey Stump, Tatum Love, Julia Schafer


Beets, Five — Anita Nash, Harvey Moser, Susan Moser


Cabbage, One head — Jimmy Speas


Cantaloupe, One — Norma Gentry


Celery, One bunch — Harvey Moser


Cucumbers, slicing, Four — Rick Fletcher


Cucumbers, pickling, Four — Ron Simmons, Harvey Moser, Tammy Willard


Eggplant, Two — Harvey Moser, Jimmy Speas, Clayton Leonard


Greens (lettuce, spinach, turnip), loose, 10 leaves — Lizzy Robertson, Clayton Leonard


Okra, 10 — Roger Hester, Ron Simmons, Clayton Leonard


Onion, red, Four — Susan Moser, Harvey Moser, Patricia Jensen


Onion, Vidalia, Four — Harvey Moser, Susan Moser


Onion, white, Four — Susan Moser, Harvey Moser


Onion, yellow, Four — Patricia Jensen, Harvey Moser, Susan Moser


Peas, blackeyed, 10 — Tatum Love, Tammy Willard, Shirley Willard


Peas, crowder, 10 — Harold Doub, Dawn Hughes, Jimmy Sepas


Peas, purple hull, 10 — Leighton Stump, Dawn Hughes, Mondell Bryant


Peas, Any Other — Katie Blume


Pepper, Banana, large red, Five — R.J. Willard, Tammy Willard


Pepper, Banana, medium red, Five — R.J. Willard, Tammy Willard


Pepper, Banana, small red, Five — Patricia Jensen


Pepper, Banana, large yellow, Five — Harvey Moser, Tammy Willard


Pepper, Banana, small yellow, Five — Harvey Moser, Mondell Bryant, Tammy Willard


Pepper, Banana, medium yellow, Five — Dawn Hughes, Wade Simmons, Tatum Love


Pepper, Banana, large, on the stalk — Patricia Jensen


Pepper, Banana, small, on the stalk — Patricia Jensen


Pepper, Chili Pepper, large, on the stalk — Mondell Bryant, Tammy Willard, Dawn Hughes


Pepper, Chili Pepper, small, on the stalk — Clayton Leonard, R.J. Willard, Patricia Jensen


Pepper, Habanero, any color, Five — Taylor Smith, Lucy Love, Dawn Hughes


Pepper, hot, green, Five — Katie Blume, Susan Moser, Shirley Willard


Pepper, hot, red, Five — Julia Schafer, Addison Stump, Patricia Jensen


Pepper, hot, one stalk — Dawn Hughes, Mondell Bryant, Tammy Willard


Pepper, hot, on string — R.J. Willard, Taylor Smith, Tammy Willard


Pepper, any other hot, Five — Tammy Willard, Tatum Love, R.J. Willard


Pepper, Jalapeno, Eight green — Clayton Leonard, Harvey Moser, Roger Hester


Pepper, sweet, green, elongated, Four — Jimmy Speas, Denise Speas, Wade Simmons


Pepper, sweet, red, elongated, Four — Ron Simmons


Pepper, Pimento, red, Four — Harvey Moser, Susan Moser


Pepper, Pimento, green, Four — Tammy Willard, R.J. Willard, Harvey Moser


Pepper, bell, sweet, green, Four — Lorin Sizemore, Ron Simmons, Tatum Love


Pepper, bell, sweet, yellow, Four — Leighton Stump, Harvey Moser


Pepper, any other color, sweet, bell pepper, Four — Ron Simmons, Harvey Moser


Radishes, one bunch — Harvey Moser, Susan Moser


Rhubarb, five stalks — Susan Moser, Harvey Moser, Dawn Hughes


Tomato, single, heaviest weight — Rick Fletcher, Tammy Willard, R.J. Willard


Tomatoes, small, red, attached to vine — Harvey Moser


Tomatoes, small, red, attached to vine — R.J. Willard, Tammy Willard


Tomatoes, small, yellow, attached to vine — Harvey Moser, R.J. Willard, Tammy Willard


Tomato, single, best — Ron Simmons, Shirley Willard, R.J. Willard


Tomatoes, red, four — Ron Simmons, Marlene Simmons, Shirley Willard


Tomatoes, red paste, eight — Harvey Moser, Susan Moser, Patricia Jensen


Tomatoes, red salad, 15 — Harvey Moser, Denise Speas, Jimmy Speas


Tomatoes, yellow, four — Tammy Willard, R.J. Willard


Tomatoes, yellow salad, 15 — Ron Simmons, Tammy Willard, R.J. Willard


Turnips, any other variety, four — Harvey Moser


Turnips, any other variety, four — Susan Moser


Any other vegetable not listed above (one entry/person) — Harvey Moser, Susan Moser


Most Unusual vegetable, shape, color, variety — Susan Moser, Harvey Moser, Roger Hester


Herbs, Basil, lemon — Vickie Staeblein, Patricia Jensen, Susan Moser


Herbs, Basil, purple — Susan Moser, Patricia Jensen, R.J. Willard


Herbs, Basil, sweet — Shirley Willard, Taylor Smith, Rex Baker


Herbs, Any other basil — Vickie Staeblein, Harvey Moser, Rex Baker


Herbs, Chives — Tammy Willard, Shirley Willard, Carolyn Edwards


Herbs, Cilantro — Tammy Willard


Herbs, Dill — Carolyn Edwards, Jimmy Speas, Patricia Jensen


Herbs, Fennel — Denise Speas, Ernestine Leonard, Tammy Willard


Herbs, Garlic — Harvey Moser, Susan Moser, Shirley Willard


Herbs, Geranium, scented — Ernestine Leonard


Herbs, Lamb’s Ear — Tammy Willard, Ernestine Leonard, Denise Speas


Herbs, Lavender — Ernestine Leonard, Sandy Smith, Taylor Smith


Herbs, Lemon Balm — Shirley Willard, Tammy Willard, Jimmy Speas


Herbs, Lemon Verbena — Harvey Moser, Patricia Jensen


Herbs, Marjoram — Patricia Jensen, Tammy Willard, Denise Speas


Herbs, Mint — Patricia Jensen, Tammy Willard, Anita Hedgecock


Herbs, Oregano — Erlene Merritt, Tammy Willard, Rex Baker


Herbs, Parsley, curly — Susan Moser, Harvey Moser, Patricia Jensen


Herbs, Parsley, Italian — Harvey Moser, Erlene Merritt, Patricia Jensen


Herbs, Rosemary — Ernestine Leonard, Kent Crouch, Anita Hedgecock


Herbs, Rue — Susan Moser, Harvey Moser


Herbs, Sage, contemporary — Patricia Jensen, Tammy Willard, Jimmy Speas


Herbs, Sage, traditional — Harvey Moser, Jimmy Speas


Herbs, Sage, traditional — Dawn Hughes


Herbs, Tarragon — Patricia Jensen


Herbs, Thyme — Patricia Jensen, Carol Powell, Vickie Staeblein


Herbs, Any other herb not listed — Vickie Staeblein, Jimmy Speas, Patricia Jensen


Potatoes, Kennebec, four per plate — Harvey Moser, Rick Fletcher


Potatoes, Any other red skin, four per plate — Harvey Moser, Hailey Thomas, Ticey Stump


Potatoes, any white skin, four per plate — Zachary Nobles, Addison Stump, Eli Thomas


Potatoes, any other potato, four per plate — Hannah Marshall, Harvey Moser, Susan Moser


Sweet Potatoes, Beauregard, four per plate — Dawn Hughes, Charles Bottoms, Mondell Bryant


Sweet Potatoes, Centennial, four per plate — Mondell Bryant, Dawn Hughes


Sweet Potatoes, Hernandez, four per plate — Dawn Hughes, Mondell Bryant


Sweet Potatoes, Jewel, four per plate — Clyde Hall


Sweet Potatoes, Any copper skin, four per plate — Mondell Bryant, Patricia Jensen


Sweet Potatoes, Any red skin, four per plate — Hailey Thomas, Harvey Moser, Dawn Hughes


Sweet Potatoes, Any white skin, four per plate — Mondell Bryant, Dawn Hughes


Sweet Potatoes, Any red flesh, four per plate — Dawn Hughes, Mondell Bryant


Sweet Potatoes, Any white flesh, four per plate — Mondell Bryant, Dawn Hughes


Sweet Potatoes, Any other red flesh, four per plate — Eli Thomas


Sweet Potatoes, Any other variety, four per plate — Mondell Bryant, Harvey Moser, Dawn Hughes


Watermelon, Black Diamond — Norma Gentry


Watermelon, Black Diamond — Jack Gentry


Watermelon, Cannon Ball — Norma Gentry, Jack Gentry, Davis Gentry


Watermelon, Carolina Cross — Luke Hutchens, Gail Newsom, LeAnn Newsom


Watermelon, Charleston Grey — Tammy Willard


Watermelon, Crimson Sweet — Eli Thomas, Hailey Thomas, Cindy Thomas


Watermelon, Moon and Stars — Mondell Bryant, Dawn Hughes, Norma Gentry


Watermelon, Jubilee — Norma Gentry, Davis Gentry


Watermelon, Stoney Mountain — Kenny Hartgrove


Watermelon, Sugar Baby — Gail Newsom, LeAnn Newsom, R.J. Willard


Watermelon, Any Other — Richard Powell


Watermelon, Heaviest — Gail Newsom, Kenny Hartgrove, Luke Hutchens


Individual Urban Gardner Exhibit, Half Stall Size — Mitchell’s Nursery


Adult Garden Display (18 and Over) — Patricia Jensen, Harvey Moser, Susan Moser


Best Decorate Apple (Ages 4-6) — Chaney Leonard, Evan Sizemore, Ava Hedgecock


Best Decorated Apple, Sr. Youth (Ages 10-12) — Jeremy Black, Lorin Sizemore


Best Decorated Apple, Youth (Ages 7-9) — Riley Hedgecock, Clayton Leonard, Chase Black


Best Decorated Gourd (Ages 4-6) — Chaney Leonard


Best Decorated Gourd, Youth (Ages 7-9) — Clayton Leonard, Kelby Shouse, Chase Black


Junior Garden Display (Limited to 4-12 Years of Age) — Clayton Leonard


Best Decorated Pumpkin (Ages 4-6) — Ava Hedgecock, Tatum Love, Chaney Leonard


Best Decorated Pumpkin, Sr. Youth (Ages 10-12) — Lorin Sizemore


Best Decorated Pumpkin, Youth (Ages 7-9) — Clayton Leonard, Riley Hedgecock


Best School Group Entry for Apples — Mrs. Serena Nichols, King Elementary School; Mrs. Osborne, Poplar Springs School; Mrs. Van Meter, King Elementary School


Best School Group Entry for Other — Mrs. Osborne, Poplar Springs School


Best School Group Entry for Potatoes — Vanessa Flynt; Mrs. Osborne, Poplar Springs School; Susan Snyder, King Elementary School


Best Decorated Sunflower (Ages 4-6) — Chaney Leonard


Best Decorated Sunflower, Youth (Ages 7-9) — Clayton Leonard


Best Decorated Potato (Ages 4-6) — Rachel Caudle, Hannah Marshall, Brianna Guraleczka


Best Decorated Potato, Sr. Youth (Ages 10-12) — Lorin Sizemore, Jeremy Black, Keith Partridge


Best Decorated Potato, Youth (Ages 7-9) — Riley Hedgecock, Kody Guraleczka, Mitchell Caudle


Vegetable Most Like Something, Adult (desc.) — Susan Moser, Tammy Willard, Harvey Moser


Vegetable Most Like Something, Ages 4-6 (desc.) — Hannah Marshall, Katie Blume, Evan Sizemore


Vegetable Most Like Something, Ages 10-12 (desc.) — Taylor Smith, Lorin Sizemore


Vegetable Most Like Something, Ages 7-9 (desc.) — Chase Black, Dorothy Nash, Clayton Leonard


Honey, Juniors Educational Display — Lydia Beasley, Maria George, Ruth Beasley, Maria Beasley, Cheyanne Hampton


Honey, Best jar, 16 oz. Size, chunk comb honey, light — Darrell Hampton, Rusty Hampton


Honey, Best jar, 16 oz. Size, chunk comb honey, amber — Rusty Hampton, Elaine Styers, Darrell Hampton


Honey, Best Jar, 16 oz. Size, chunk comb honey, dark — Darrell Hampton, Rusty Hampton


Honey, Best jar, 16 oz. Size, extracted honey, light — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, Best jar, 16 oz. Size, extracted honey, amber — Elaine Styers, Darrell Hampton, Rusty Hampton


Honey, Best jar, 16 oz. Size, extracted honey, dark — Darrell Hampton, Rusty Hampton, Elaine Styers


Honey, Best jar, 16 oz. Size, cream spun — Darrell Hampton, Rusty Hampton, Elaine Styers


Honey, Waxed cake, 15 lbs. — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, 12 honey, producing plants display — Elaine Styers, Darrell Hampton, Rusty Hampton


Honey, One extract comb of honey — Rusty Hampton, Darrell Hampton


Honey, One cut comb of honey — Darrell Hampton, Rusty Hampton


Honey, Cut comb, square light — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, Cut comb, square dark — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, Beewax models — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, Display of extract and cut comb — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Honey, Full Display, Seniors — Rusty Hampton, Darrell Hampton, Elaine Styers


Comments
All user comments are subject to our Terms of Service. Users may flag inappropriate comments.
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Walnut Cove Gas Prices provided by GasBuddy.com